УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ.
СКЛАДАННЯ КАЗКИ «ГОРОБИНА ТА ЯЛИНА
В ЗИМОВОМУ ЛІСІ."
Мета:
вчити учнів складати опис дерев, використовувати його для складання твору;
розвивати мовлення учнів; збагачувати словниковий запас учнів; навчати
використовувати у мовленні синоніми, епітети ,порівняння; виховувати доброту,
почуття взаємодопомоги, любов до природи.
Обладнання:
ілюстрації зимового лісу, аудіозапис, фото горобини і ялини.
ХІД УРОКУ:
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
1.
Бесіда за ілюстраціями зимового лісу
--Чи подобаються
вам ці картини природи?
--Що можна
побачити в зимовому лісі?
--Ці картини створив
ходожник.
2. Музична сторінка
--А тепер послухаємо, як відомий
композитор П.І.Чайковський передав красу зимового лісу в музиці ( Звучить
фрагмент з альбому «Пори року».)
3.Поетична хвилинка
Зимовий ліс у день погожий А горобинове намисто
На дивну казку дуже схожий Горить червоно урочисто
Ялини в шалях білосніжних Дуби величні і крислаті
І не впізнать берізок ніжних Стоять , мов парубки чубаті.
--Що можна побачити в зимовому лісі?
--На що схожий ліс?
--Що у вірші говориться про ялину ?
горобину?
ІІІ.
Повідомлення теми і мети уроку.
ІV. Підготовча робота до
написання казки.
1.
Робота в парах над надрукованими деформованими реченнями
На,галявині,лісовій,горобина,і,ялина,по,коліна,в,стояли,снігу.
На ,узліссі,зимового,горобина,лісу,ялина,красувалися.
Зимовий, ліс, подругами-красунями, милувався.
Лісу ,зимового, горобина , і , ялина, окрасою ,були.
2.
Робота з мовним матеріалом
--Доберіть
прикметники до іменників
( горобина,
стовбур, ягідки, листочки)
--Доберіть
дієслова до іменників
( горобина,
стовбур, ягідки, листочки)
--Доберіть
порівняння
( горобина
,мов… ягідки,мов…)
3.
Складання опису горобини.
4.
Складання опису ялини.
5.
Робота за ілюстрацією ( створення сюжету казки)
--Коли
відбувається подія?
--Що може статися
з горобиною?
--Що зробила подруга-ялина?
--Хто міг бачити
цей добрий вчинок у Новорічну ніч?
--Як Дід Мороз відзначив цей
вчинок подруги-ялини?
6.
Усне складання твору за планом
План
1. Зимовий ліс.
2. Горобина.
3. Ялина.
4. Хурделиця.
5. Ялинка сяє вогниками.
7.
Самостійна робота учнів.
8. Авторське крісло.
9.
Редагування.
V. Підсумок уроку
Доберіть
прислів`я, яке б
відповідало змісту написаного твору.
Конспект уроку
розвитку мовлення
у 4-В класі . Переказ
тексту
Мета: вчити писати
перекази, збагачувати словниковий запас,робити самоперевірку ; формувати вміння
письмово передавати зміст прослуханого тексту; розвивати навички усного і
писемного мовлення, пам’ять,
творче мислення, увагу, уяву.
ХІД УРОКУ
І.Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Загадка Із-під гірки
з-під крутої
Прокрадається норою
Та й до річки утіка
Через луки по ярах
(джерело)
___Що ви
знаєте про джерела?
____Вірш.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV.Робота над темою
уроку.
Ознайомлення з текстом
“ДЖЕРЕЛЬЦЕ
ВЗИМКУ”
а) читання тексту
вчителем
У казковій красі
заснули бори та діброви. Глибокий зимовий спокій охопив природу.
Та що це? У морозяній тиші лісу чути якісь дивні звуки:
то кришталевий дзвін,то тихе булькання. У глухому куточку засніженого лісу , серед острівця зелено-срібних ялин,
дзвенить незамерзле джерельце. Клубочиться хмарка пари,а над нею на голих
гілках дерев ,що нахилились до води , дрімають рябчики---гріються. Такі джерела
не замерзають і в люті морози. Вода пробивається через шар землі й на морозі
здається теплою. Часто біля таких місць узимку збираються мешканці лісу не
тільки напитися, а й погрітися.
А навколо панує холод, усюди лежить білий сніг. (А.Волков
99 слів)
1. Визначення теми і головноі думки тексту.
2. Аналіз тексту:
·
змістовий аналіз
-Про який стан природи розповідається?
-Що порушує спокій?
-Якою здається вода?
-Чому збираються коло джерела мешканці лісу?
·
мовний аналіз
тексту
-Пояснення лексичного значення слів
Бори,діброви,у казковій красі,кришталевий
дзвін,клубочиться хмаринка пари, рябчики,глибокий зимовий
спокій,зелено-сріблясті ялини, панує холод.
-Пояснення написання слів
Узимку,морозяній,булькання,зелено-срібдястих,незамерзле,джерельце,
не замерзають, казковий.
·
структурний аналіз
тексту
-Зима в лісі.
-Дивні звуки.
-Джерельце.
-Джерельце зігріває усіх.
·
Усне переказування
тексту.
·
Повторне читання
вчителем тексту.
·
Запис переказу в
зошит.
( Індивідуальна допомога надається
диференційовано) :
а конверт з текстом;
б ) конверт
з опорними словами .
V. Перевірка виконаної роботи.
·
Самоперевірка.
·
Слухання двох
учнів.
VI.
Підсумок уроку.
Гра « Мікрофон».
-Що нам
вдалося на уроці?
Скільки барв кругом
ро
Актуалізація опорних знань.
Осіння мандрівка.
4.
Творча робота дітей.
Підсумок уроку. Рефлексія.
ПІДСУМОК
–На вечорницях завжди
влаштовували змагання, то ж і ми сьогодні будемо змагатися.
2017--2018 навчальний рік
УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ
От і настала пора для читання.
II. МОВНА РОЗМИНКА
Чистомовка.
Лі – лі – лі – відлетіли журавлі.
Ли – ли – ли – дні осінні пройшли.
Ло – ло – ло – вже все снігом замело.
Ни – ни – ни – будем ждати ми весни.
. Гра «Ми – поети». Складання вірша про осінь
- Зараз ми спробуємо стати поетами. Завдання: дібрати слова-рими.
— Бачити красу у звичайному листочку, гілочці, хмаринці навчав Василь Олександрович Сухомлинський - людина великої душі і палкого серця. Сьогодні ми ознайомимося з життям і творчістю видатного письменника, прочитаємо його казку «Дід Осінник», будемо фантазувати та поринемо у чарівний світ природи.
V. СПРИЙМАННЯ І УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка про письменника. Розповідь підготовлених учнів.
1. В. О. Сухомлинський народився 15 серпня 1918 року в с. Васильківці Кіровоградської області у селянській сім’ї. У родині, крім Василя, було ще троє дітей. Батьки ніколи не карали своїх дітей. Усі діти в сім’ї Сухомлинських обрали професію вчитель.
2. В. О. Сухомлинський – найвідоміший педагог і письменник. Він працював у школі. Це – заслужений вчитель України, якого любили і батьки, і діти.
3. Василь Олександрович теж любив дітей і написав для них безліч цікавих оповідань, казок. У його творах переважає доброта, бо він сам був доброю людиною і хотів, щоб ви ми виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою родину, домівку і нашу велику прекрасну Батьківщину.
4. У 1948 р. Василь Олександрович стає директором Павлиської середньої школи. Звичайну сільську школу він перетворив на справжню педагогічну лабораторію, де видобував скарби педагогічної мудрості.
5. Василь Олександрович вважав, що «джерелом дитячого розуму» є природа, тому створив Школу під Голубим Небом. Уроки для своїх вихованців він часто проводив біля річки, у полі, у лісі та в інших мальовничих місцях.
— «Теплий літній вечір. На голубому небі спалахує перша зірочка. Щодня до мене приходять діти, — писав Сухомлинський. — Ми сідаємо під столітнім дубом. Замовкає село, засинає степ, із саду долинають таємничі звуки, спить озеро. Увесь світ навколо нас спить, лише зірочка в небі мерехтить та цвіркун співає.
Це і є наша Школа під Голубим Небом. Діти приходять у світ казки. У ці прекрасні літні вечори ми стаємо поетами — складаємо казки. Все, що ми бачимо, здається нам у ці дивовижні години казкою».
6. В. О. Сухомлинський - автор близько 1200 художніх творів – оповідань і казок для дітей. Герої Сухомлинського - павучок та мурашка на землі, журавлиний ключ у небі, лелеки, горобчики, берізка, калюжа, маленьке кошеня і звичайнісінькі діти, їхні батьки, бабусі, дідусі.
— В. О. Сухомлинський помер у 1970 р., 2 вересня, того дня, коли діти, яких він готував до школи, пішли на свої перші уроки. Останні слова його були про школу: «Знову вересень. Дзвоник. Діти йдуть до школи, а я йду з життя…»
— Але назавжди залишаться у пам’яті людей його твори. Ознайомимося з його казкою «Дід Осінник».
2. Опрацювання казки Василя Сухомлинського «Дід Осінник»
1) Гра «Передбачення».
— Прочитайте уважно заголовок казки.
— Як ви вважаєте, про що йтиметься в казці?
— Яким ви уявляєте діда Осінника?
2) Словникова робота
А) Читання слів «луною» за вчителем.
Прислухається, пташиного, журливу, курли-курли, узлісся, прихиляється, мугиче, розвивається, простяглася, здогадуються.
Б) Пояснення слів
Сторожко – уважно.
Приспіла – прийшла.
Сивий – сідий.
Невтямки – незрозуміло.
— Назвіть дієслова та прикметники.
3) Читання казки підготовленим учнем.
— Коли прокидається дід Осінник?
— А чи справдилися ваші міркування про казку?
4)Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання казки учнями.
— Читайте уважно, що правильно відповісти на запитання тесту.
5) Перевірка первинного сприйняття казки.
Тестування
1. Де живе дід Осінник?
а) У полі;
б) у саду;
в) у лісі.
2. На чому спить дід?
а) На сухому листі;
б) на м’якому мохові;
в) на сирій землі.
3. До пісні яких птахів прислухається дід Осінник?
а) Ластівок;
б) журавлів;
в) шпаків.
4. У чому виходить дід Осінник з лісу?
а) У жовтому дощовику;
б) у сірому дощовику;
в) у сірому плащі.
5. До якого дерева прихиляється дід?
а) До берези;
б) до дуба;
в) до сосни.
6. Борода діда Осінника - це:
а) Осінній дощ;
б) осінній вітер;
в) осінній туман.
6)Хвилинка релаксації.
(Звучить запис пісні і слів вірша, учні вдихають запахи осені).
7) Читання казки учнями «ланцюжком».
— Чи сподобалася вам казка? Чим саме?
8) Гра «Фантазер».
— Придумайте інше ім ’я для діда Осінника та
поясніть, чому Ви так назвали.
9) Хвилинка художників-фантазерів. Сім кольорів веселкової осені. Робота в парах.
— Говорять, що осінь має, як і веселка, сім
кольорів. Спробуємо намалювати свою веселку - осінь. Я буду читати рядки з
вірша, а ви на папері малюєте свої кольори.
В лісі осінь. Так пахне грибами... 1
Жовте листя з берези летить. 2
Верби схилені над ставами. 3
У намисті калина стоїть. 4
Стало тихо. Пташок немає...
Відлетіли у теплий край. 5
Тільки білка вгорі стрибає 6
І шепочеться листячком гай. 7
— У кожного на папері з’явилась своя веселка – осінь. Покажіть її. (1ряд 2 ряду і навпаки).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Відчуй і доторкнися до світу природи». Робота в парах.
— Перед Вами написана одна строфа вірша. Ваше завдання – прочитати виразно строфу з вірша і відчути та доторкнутися до світу природи.
Цей світ, як казка, як безмежне диво!
Захоплює, дивує, кличе ввись.
Життя чарівне, я така щаслива!
І ти до цього світу придивись.
В душі одразу сонечко засяє
І забринить проміння доброти,
Бо світ нас всіх, як мати пригортає,
Лиш серденько відкрий до світла ти!
Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить.
В її очах любов і ласка сяє,
Така людина сонечком горить!
— Будьте і ви, дітки, як маленькі сонечка. Творіть добро, садіть дерева, очищайте джерела і ріки, любіть свою Землю-матінку, і вона відповість вам любов'ю і щедрістю. Нехай будуть на нашій планеті Земля мир і злагода.
— Скажу вам словами В.О.Сухомлинського «Ви сьогодні на уроці спіткали красу…»
— Над яким твором працювали сьогодні? Хто його автор?
— Чого навчила вас ця казка?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати діда Осінника та розповісти, яким ви уявляєте цього героя.
ДІД ОСІННИК
У темному лісі живе дід Осінник. Спить на сухому листі й сторожко прислухається до пташиного співу. Як тільки почує сумну журливу пісню — курли-курли, — підводиться й каже:
— Прийшла моя година. Відлітають до теплого краю журавлі.
Виходить з лісу дід Осінник — сивий, у сірому дощовику. Де пройде, там листя жовтіє й опадає на землю. Виходить на узлісся, сідає, прихиляється до дуба й тихо-тихо щось мугиче.
Це не пісня, а осінній вітер... Коли дід співає, його борода росте, розвівається за вітром. Ось вона вже простяглась луками. Посіріли луки.
— Осінній туман, — кажуть люди.
І не здогадуються, що це ж борода діда Осінника
Роздатковий матеріал для індивідуальної роботи.
Картка № 1.
Як виглядають бори та діброви?
Щочути в лісі?
Де дзвенить джерельце?
Як воно виглядає?
Чому над ним клубочиться хмаринка пари?
Хто і чому приходить до джерела взимку?
Картка № 2.
У казковій красі……………………………………….. .
Тихо в …………………………………………………………………… .
У морозяній тиші……………………………………………………………. .
Серед ……………………………………………………………..джерельце.
Над ним…………………………………………………………………………………
Такі джерела не ………………………………………………….. .
Вода здається…………………………………………….. .
Сюди часто приходять……………………………………….. .
Конспект уроку з Основ Здоров`я
"Причини і наслідки виникнення пожеж."
Мета: Формувати уявлення про причини виникнення пожежі в побуті
та іі наслідки ; вчити правильно діяти у
випадку виникнення пожежі;розвивати навички самозахисту;виховувати
розсудливість,відповідальність за свої вчинки.
Хід уроку:
I Організаційний момент.
II Повідомлення теми і мети
Хай летять дні за
днями
Ми зібралися з
вами,
Щоб про користь
вогню
Більше знати.
І хоч тисячі літ відшуміли
Люди й досі шанують
його.
Так, вогонь з
давніх днів і донині
Помагає служити
людині.
Гра « шифрувальник»
ВОГОНЬ---ДРУГ,ВОГОНЬ---ВОРОГ
ІІІ Робота над темою уроку.
1.Асоціативний кущ.
2.Вірші.
3.Розповідь
учителя.
4.Аналіз
малюнків.
5. Робота в
групах.
(Прочитати вірш,визначити яке правило порушене).
6.Продовж
речення. (Діі під час пожежі)
7.Відгадування загадок.
8.Повторення алгоритму дій під час
пожежі.
9.Фронтальна робота «Оціни
вчинок».
ІV Підсумок
уроку.
Утвори
речення,з`єднавши ліву і праву частини:
Для розваги і для гри а ні в
лісі,а ні в хаті.
Не розпалюй сам багаття умикати нам не
слід.
З грубки жару не бери це
небезпечно.
Плитку,праску
користуйся ліхтариком.
Коли йдеш з квартири, жар в
собі вогонь таіть.
Не грайся з вогнем
сірників ти не бери.
Не грайся запальничкою то вимкни всі
електроприлади.
2016 - 2017 навчальний рік
Перший урок у 1-Б класі
Мета: Формувати в шестирічної дитини адекватне
уявлення про шкільне життя, відчуття себе повноправним
членом великої шкільної сім'ї. Домагатися розуміння необхідності
дотримуватися прийнятих у класі правил поведінки. Сприяти підвищенню шкільної
мотивації, усвідомленню специфіки позиції школяра. Виховувати почуття гордості
за свою школу.
Обладнання: карта України, символи України,
індивідуальні картки, кулька для гри, іграшковий зайчик, лист.
Хід уроку
I. Організація класу
II. Вступне слово вчителя
Учитель.
Добрий день, мої любі діти!
Ви прийшли нині в перший клас.
Вчитись будете і радіти,
І рости кожен день і час.
Школа двері для вас відчинила
І запрошує вчитися вас,
Бо знання — це велика сила!
Тож навчайтеся! В добрий час!
1-й учень.
На листку в календарі,
Мов святкове гасло,
Перше вересня — вгорі
Виписано ясно.
Учитель.
І ось ви в школі.
Це ваш клас.
Ви всі прийшли сюди учитись.
Життя цікаве буде в вас,
Лищ треба добре потрудитись.
Бо тільки праця все дає:
Знання, уміння й інше диво!
Коли ж у тебе все це є,
То ти зростатимеш щасливо!
III Робота по темі уроку
1. Поетична хвилинка
Вранці поспішають малюки в садок
Може мені з ними збігать ще разок?
Вже свою машину там не повезу
Бачу вихователька он ковта сльозу
Стежкою до школи з мамою іду.
Друзів з дитсадочка я не підведу.
Вчитись буду гарно, краще від усіх!
Ви не посміхайтесь, це не жарти й сміх.
Я хвилююсь, як ніколи
Я хвилююся весь час.
Адже я прийшла до школи
Переший раз у перший клас.
2. Бесіда з дітьми
• Як вас тепер називають? Чому?
Учитель. Досі вас уважали маленькими, а
тепер називають школярами, учнями 1-го класу. До школи ви прийшли для
того, щоб навчитись писати й читати, рахувати й малювати, танцювати й співати.
У школі вас усього навчатимуть. Тут весело й радісно, є багато учнів, з якими
ви неодмінно подружитесь.
Вітаю Вас з початком навчального року
Чого діти йдуть до школи? ( Здобувати знання) Бажаю вам гарних успіхів у
навчанні, щоб в подальшому житті здобули належну освіту і принесли користь
нашому суспільстві, ваші знання мають служити на благо людям.
- Чим особливий сьогоднішній день?
Сьогодні свято - День Знань. По всій країні діти вперше сьогодні у новому
навчальному році сідають за парти. І тепер кожного дня вони будуть мандрувати
по країні Знань і дізнаватися чогось нового і цікавого.
3. Ігровий момент.
Заходить зайчик. Знайомиться з дітьми
А ми його залишимо в себе на уроці.
Нехай подивиться, чи добре в школі, познайомиться з новими речами,
може, знайде собі друзів.
Але друзі мають бути чемними, допомагати одне одному,
слухати й поважати старших, не тікати з уроків, на ходити по
проїжджій частині вулиці й не блукати містом.
Добре, нехай залишається тут.
[Вуханьчик сідає на вільну парту й уважно слухає.)
4. Робота з картою.
- Діти, куди прийшов зайчик?(До нашого класу)
- Де знаходиться наш клас? ( У школі)
- У якому місті знаходиться наша школа ?
- А як називається наша країна у якій ми живемо? (Україна)
Це велика держава. Щоб перейти її із заходу на схід, то треба йти 90 днів і
кожного дня долати по 30 кілометрів. Ми у 3 - 4 класах більше
дізнаємось про нашу велику державу. А що ви знаєте вже
про Україну?
5. Ознайомлення з
символами України.
6. Поетична хвилинка
Вранці поспішають малюки в садок
Може мені з ними збігать ще разок?
Вже свою машину там не повезу
Бачу вихователька он ковта сльозу
Стежкою до школи з мамою іду.
Друзів з дитсадочка я не підведу.
Вчитись буду гарно, краще від усіх!
Ви не посміхайтесь, це не жарти й сміх.
Я хвилююсь, як ніколи
Я хвилююсь весь час.
Адже я прийшла до школи
Переший раз у перший клас.
7.Робота з загадками
Учитель. Що має бути в портфелі
школяра? (Учні пригадують назви шкільного приладдя.)
Лист до першокласників
Привіт, мої любі! Ох і довго ж я на вас чекала!
Ви, звісно ж, знаєте, хто я, але спершу відгадайте про мене загадку.
Одну ногу маю, та журби не знаю.
По папері ходжу, все писати можу,
Та сама ніколи не буду ходити,
Мусять мене діти по зошиту водити.
Та не ті бешкетники, що скачуть у полі,
А оті розумнички, що вчаться у школі.
Діти. Ручка.
Скажіть, що роблять ручкою? Діти. Пишуть у
зошитах
Я негарно написала,
А вона все те злизала.
Олівців моїх сусідка
Ця вертлява-буквоїдка. (Гумка.)
Л. Куліш.
Діти. Гумка.
А для чого я потрібна?
Діти. Аби витирати все, що неправильно написано в
зошитах та неправильно намальовано в альбомах.
Портфель.
В мене є чудовий дім!
Все що треба є у нім.
І живуть в будинку тому
Книги, ручки та альбоми. (Портфель.)
8.Бесіда з дітьми
УЧИТЕЛЬ. Ви стали першокласниками,
справжніми учнями. Що ви знаєте про шкільне життя? (Даю дітям
можливістьподілитися всією інформацією, яку вони мають.)
Отримані відповіді учитель узагальнює: у школі бувають
уроки і перерви; на уроках діти вчаться, читають, рахують, пишуть, на
перерва — граються, розмовляють, готуються до уроку; на уроці відповідають
на питання вчителя; якщо учень хоче запитати (ось у сусіда, то він повинен
говорити пошепки; на питання вчителя потрібно відповідати голосно; учні
приходять до школи з портфелем; у портфелі лежить все, що потрібно
для навчання, а ще там можуть лежати сніданок, змінне взуття та інші
необхідні речі.
9.
Гра "Що лежить у портфелі?»
Учитель кидає комусь із дітей м'яч і називає
який-небудь предмет, наприклад: ручка, зошит, цеглина тощо. Якщо, на думку
дитини, цей предмет повинен лежати в портфелі, вона ловить м'яч, якщо
ні —ловити м'яч не треба.
Учитель. Жодне свято не може обійтися без сміху.
Сміх продовжує людині життя. А тому я пропоную послухати смішинку й подумати,
чи можна брати в школу зайві речі.
Микола-першокласник
Перший раз малий Микола
Став збиратися до школи.
Олівця поклав у сумку,
Книги, ручку, зошит, гумку,
М'яч, перо, граблі, подушку,
На обід м'яку пампушку,
Два ведмедики, лопату,
Білочку руду хвостату,
Лук і стріли, і рушницю,
Ще й пухкеньку паляницю.
Ще стільця, стола і парту,
Ще й географічну карту,
Трактора, машину, мило.
Вже й надворі звечоріло.
Сів Микола, дума думку —
Чи усе поклав у сумку?
Н. Кир'ян
Чи можна брати в школу зайві речі? Якщо ні, то чому?
10. Поетична хвилинка
6-й учень.
Я маленький хлопчик, бо зросту не маю,
Йду до школи вчитись, старших поважаю.
Коли моя вчителька щось мене питатиме,
Враз відповідатиму, навіть не чекатиму.
.
7-й учень
Сьогодні першокласник я.
Мій день — неначе дивень.
Тому від серця щирого
Усім гукну: «Добридень!»
8-й учень.
Вересень, стежка до школи,
Дзвонить веселий дзвінок.
І через луг, через поле
Сонце спішить на урок.
9-й учень.
Сміх навкруги розсипає
Дружна учнівська сім'я.
Нас біля школи стрічає
Вчителька перша моя. учень.
Засипає осінь слід
Кленовим листом.
До школи нас запрошує
Дзвінок урочисто.
11.
Тест «Для чого я буду вчитися читати й писати?»
Тому що примушують батьки.
Щоб читати цікаві книжки.
Щоб бути не гіршим від інших.
Тому що цікаво вчитися.
Щоб вирости освіченою людиною.
Щоб писати листи.
Тому що всі діти вчаться.
Тому що мені цікаво дізнаватися про все нове.
Зошит — це твоє обличчя, А
підручник — чужий труд. Бережи ти їх постійно, Щоб не знищив хижий
бруд.
Учитель. Ви — учні, а всі учні
повинні дотримуватись певних правил, щоб у школі під час уроків було тихо, щоб
кожен мав своє місце за партою, щоб легше було вчителям вас учити, а
вам — учитися.
12. Гра «Правила для учнів»
Учитель читає вірш С. Маршака, а діти виконують
відповідні рухи.
Заходить вчитель — треба
встати. (Встають.)
Коли дозволить, тихо сядь. (Тихо сідають.)
Спитати хочеш — не гукай (сваряться
пальчиком),
А тільки руку піднімай. (Піднімають руку.)
У школі парту бережи. («Витирають» кришку парти.)
І на парті не лежи. (Схиляються на парти.)
Щоб урок минув не марно,
Треба
сісти рівно, гарно. (Випрямляються, кладуть руки напарту.)
Не
стрекочи на уроках (зображають руками теленькання язиком),
Як папуга чи
сорока. (Махаютьруками, ніби крилами птахи.)
13. Будемо прощатися з зайчиком.
Намалюй свою руку.
(Вчитель дає перше письмове завдання, дізнається
чи в класі є лівші)
IV.Підсумок уроку
Пурпур, вохра, зелень, просинь
Це минає тепле літо,
Золота надходить осінь.
Край наш, писанка неначе, -
Треба тільки вміти бачить.
Край наш, писанка неначе, -
Треба тільки вміти бачить.
Василь Сухомлинський
ХІД УРОКУ
Жовте листячко лежить,
Під ногами шелестить.
Сонце вже не припікає.
Коли це буває? (Восени)
Під ногами шелестить.
Сонце вже не припікає.
Коли це буває? (Восени)
Вчитель:
- Так, діти, восени. Отже, я хочу повідомити, що сьогодні
ми з вами відправляємося в осінню мандрівку. Ми будемо милуватися красою осіннього парку.
Актуалізація опорних знань.
- Пригадайте та назвіть
ознаки осені.
Осіння мандрівка.
1. Вступне слово вчителя.
Осіння природа для людини — джерело життя, мудрості й
краси. Вона постійно змінюється, вражаючи нас розмаїттям своїх проявів. Тому
книга природи безмежна і дуже цікава. Вона може суттєво збагатити розум і серце
людини, змінити настрій, викликати добрі почуття.
2. Ознаки осені.
- Трішки сумно в цей час, адже в душі кожної людини, не
байдужої до краси, звучить мелодія осені. Така вже вона, ця осіння мелодія:
сумовита і радісна водночас.
Сонечко землю-матусю не так вже цілує,
Золотом сипле в садах і гаях.
Осінь чарівна барвисто крокує:
Здрастуй, красуне смаглява моя!
Золотом сипле в садах і гаях.
Осінь чарівна барвисто крокує:
Здрастуй, красуне смаглява моя!
- Сьогодні ми вийшли на шкільне подвір'я, щоб іще раз
зустрітися з природою, поспілкуватися, відчути серцем і душею красу осінньої
пори.
Хто вона, ота красуня
В золотім намисті,
Що без пензля і без барв
Скрізь малює листя?
На деревах листя те
Так блищить, мов золоте. (Осінь)
В золотім намисті,
Що без пензля і без барв
Скрізь малює листя?
На деревах листя те
Так блищить, мов золоте. (Осінь)
- Правильно. І у шкільний парк також
завітала Осінь але не одна , а
з помічниками.
( вірші читають
учні)
Вересень:
Вересневе небо синє,
І сади ще пахнуть літом,
В палісаднику жоржини
Розгорілись дивоцвітом.
І сади ще пахнуть літом,
В палісаднику жоржини
Розгорілись дивоцвітом.
Жовтень:
Сяють золотом берези,
Жовтень ним вінчає осінь,
Журавлиний клин мережить
Висоти холодну просинь.
Жовтень ним вінчає осінь,
Журавлиний клин мережить
Висоти холодну просинь.
Листопад:
Хмарна не радує днина,
Вітер висвистує в кронах,
Лиш молода горобина
Світиться в гронах червоних.
Вітер висвистує в кронах,
Лиш молода горобина
Світиться в гронах червоних.
Вчитель:
3. Розглядання різноманітного листя та пояснення
властивості опадання.
Вчитель:
- Діти, візьміть листочок , кому який подобається.
Придивіться, яку форму мають листочки!
- На що схожі їх пластинки (На щит, руку з пальцями, коло, яйце, ромб, голку).
- Погляньте на краї листка, скажіть,
як над ними попрацювала природа. (Вони прикрашені зубчиками,
війками або схожі на пилку. Верхівка листочка буває загостреною, тупою, утисненою
або з війками).
-
4.
Творча робота дітей.
1. Усний опис осені.
- Діти, а тепер давайте тихенько,
спокійно і обережно пройдемося по осінньому листі. Доберіть слова, що влучно
передали б шум листочків під ногами. (Шумлять, шелестять, шарудять,
тріщать, хрумтять, шепочуться, шерехтять, співають, стогнуть, плачуть)
- Із чим ми порівняємо опале листя?
Чому? Підберіть словосполучення як би ви змогли їх назвати. (барвистим килимом, золотими монетами, різнокольоровими
клаптиками)
- Про що перешіптуються опалі листочки?
- Що можете сказати про трав'янисті рослини?
- А тепер завітаємо на наші шкільні клумби. Які квіти
залишилися на клумбах?
- Чому менше стало квітів і так збіднів навколишній рослинний
світ?
- Прислухайтеся! Чи чуєте ви дзвінкий
спів пташок (комах)? Чому?
- Я прошу вас підібрати такі слова,
за допомогою яких можна описати красу осені. (Золота, чудова, багряна,
замріяна, багата, щедра, різнокольорова, різнобарвна, чарівниця, яскрава,
пізньоквітуча казкова красуня, невтомна, працьовита, найкраща)
- Чи подобається вам осінь? Чим саме?
- А зараз кожен з вас самостійно пройде походить біля інших дерев і спробує з
побаченого і сказаного вами, почутого шарудіння листя скласти опис осені.
(Діти тихенько розходяться і
обдумують, як вони складуть опис осені. Далі діти озвучують усний опис осені.)
Вчитель:
2. Вірші про оосінь
Учитель:
Вересень зеленим
Осінь залишила,
Бо в траві високій
Пензлика згубила
Аж у жовтні осінь
Пензлика знайшла
Й малювати фарбами
Скрізь розпочала.
Золотим, червоним
Змалювала гай.
Річку — темно-синім
Й синім небокрай.
Ще милує око
Листячко зелене,
Та пожовкли липи,
В позолоті клени.
Вже птахів гуртує
В небі чиста просінь,
І врожай в комори
Вносить щедра осінь.
Осінь залишила,
Бо в траві високій
Пензлика згубила
Аж у жовтні осінь
Пензлика знайшла
Й малювати фарбами
Скрізь розпочала.
Золотим, червоним
Змалювала гай.
Річку — темно-синім
Й синім небокрай.
Ще милує око
Листячко зелене,
Та пожовкли липи,
В позолоті клени.
Вже птахів гуртує
В небі чиста просінь,
І врожай в комори
Вносить щедра осінь.
Учень 1:
Літечко згасає,
Тужить горобина,
Чути, як гукає
Осінь журавлина.
Лісова дорога
Ні сумна, ні рада.
Жовтий лист під ноги
Тихо,тихо пада.
Тужить горобина,
Чути, як гукає
Осінь журавлина.
Лісова дорога
Ні сумна, ні рада.
Жовтий лист під ноги
Тихо,тихо пада.
Осінні клени
Стоять осінні клени Ось листячко упало...
У барвах золотих. Нагнквсь я до листка--
І дивляться на мене, Він жовтий і трипалий,
А я дивлюсь на них. Мов лапка гусака.
Учень 2:
Тихо осінь ходить гаєм,
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає,
Дуб нахмурений стоїть.
І берізка над потоком
Стала, наче молода.
Вітер, мовби ненароком
Їй косиці розпліта…
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає,
Дуб нахмурений стоїть.
І берізка над потоком
Стала, наче молода.
Вітер, мовби ненароком
Їй косиці розпліта…
Учень 3:
В парках і садочках
На доріжки й трави
Падають листочки
Буро – золотаві.
Де не глянь, навколо
Килим кольоровий,
Віти напівголі
Й небо синє, чисте.
Метушні немає,
Тиша й прохолода, -
Осінь золотава
Тихо – ніжно ходить.
На доріжки й трави
Падають листочки
Буро – золотаві.
Де не глянь, навколо
Килим кольоровий,
Віти напівголі
Й небо синє, чисте.
Метушні немає,
Тиша й прохолода, -
Осінь золотава
Тихо – ніжно ходить.
Вчитель:
- Ви дуже гарно читали вірші.
(Вчитель за кожну відповідь
дарує листочок )
2. Прислів`я про осінь.
§
Осінь сумна, а весело жити.
§
Осінь іде і за собою дощ веде.
§
Восени і горобець багатий.
§
Восени день блисне, а три кисне.
3. Загадки про осінь.
Учень 1:
У садках, лісах походжає,
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
Учень 2:
Хто вона, ота красуня
В золотім намисті,
Що без пензля і без барв
Скрізь малює листя?
На деревах листя те
Так блищить, мов золоте. (Осінь)
В золотім намисті,
Що без пензля і без барв
Скрізь малює листя?
На деревах листя те
Так блищить, мов золоте. (Осінь)
Учень 3:
Весною, влітку зеленіє,
Восени в’яне і жовтіє. (Листя)
Восени в’яне і жовтіє. (Листя)
Вчитель:
- Діти, а хто ще знає загадки про осінь.
4. Ігри
Гра 1. Азбука осені.
Вчитель називає букву, а діти придумують слово чи
словосполучення на задану букву, яке стосується осені. (Д – дощ, л – листопад,
в – відлітають птахи, …).
Гра 2. Що в кошику?
Учні за дотиком визначають овочі та фрукти і називають їх.
У кожній грі за відповіді діти одержують осінні листочки – подарунки.
Підсумок уроку. Рефлексія.
Вчитель:
- Діти, чи сподобався вам сьогоднішній урок?
- Що найбільше вас вразило?
- Що нового ви дізналися?
- Чи можемо ми осінь назвати найсмачнішою порою року?
- А коли ви опиняєтеся серед отакої чарівної краси, що вам
найбільше хочеться зробити?
§
Підкидати листя!
- Так підкидайте!
§
Постояти під золотим дощем!
- Покажіть як!
§
Побігати по листю!
- Так бігайте!
§
Послухати, як воно шурхотить під
ногами!
- Давайте походимо по ньому, слухаючи шурхіт.
§
Зібрати листя у букети!
- А вони у вас у руках, покажіть мені їх!
(Діти імітують всі дії.)
ПІДСУМОК
Вчитель:
- Візьміть найкращий листочок із вашого букетика.
Притуліть його до щічки. Який він?
(Гладенький, ніжний, шершавий,
холодний, теплий, …)
- Як ви думаєте, який настрій був у нього, коли він падав
на землю?
(Відповіді дітей)
- Що ви відчуваєте до нього? (Жаль, сум)
- Не сумуйте, адже природа нічого не робить даремно. Ваше
домашнє завдання буде скласти казочку – «Не плач, листочку!» Спробуйте його
заспокоїти.
Математичні
вечорниці
1 клас
Тема: Вправи
на засвоєння таблиць додавання та віднімання числа 3. Задачі
на збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць. Складання прикладів за
малюнком. Вимірювання довжини відрізків.
Мета:
Формувати вміння розв’язувати задачі на збільшення та
зменшення числа на кілька одиниць. Закріплювати навички табличного
додавання та віднімання числа 2. Вдосконалювати навички усної лічби. Розвивати
кмітливість, увагу,мислення та мовлення. Виховувати самостійність,
наполегливість,повагу до народних традицій.
Обладнання:
Підручник,лічильний матеріал,сигнали червоний і зелений
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
(--Хто знає,яке свято відзначають
у народі 13 грудня? Так, день Святого Андрія Первозванного. У цей день молодь
збиралася на вечорниці, тому сьогодні проведемо
урок-вечорниці,але не звичайні, а математичні.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Усний рахунок.
–Вхідним квитком на вечорниці є правильно обчислений приклад. Потім
перевіримо сигналами. 8-1, 9+1,
10-2,6+2, 4+3, 8+2, 5+3,10-3 та
інші.
2.Завдання на кмітливість
--До нас на вечорниці
прийшли в гості дівчата та хлопці.
Уважно послухайте завдання та визначте скільки прийшло гостей.
До класу на
вечорниці зайшов Мишко,аза ним Сашко, за ними Маринка, за нею Яринка, і
останній Гнат. Скільки
всіх малят? Скільки всіх хлоп’ят? Скільки всіх дівчат? 5
3 2
ІV. Опрацювання нового матеріалу.
1.Каліграфічна хвилинка
Цифра ця—два півкільця. Скріплені
,здається.
Подивися: цифра ця,
Наче
змійка в’ється. (3)
--Чому саме цифру 3 ми писатимемо? ( Свято відзначають 13 грудня,
а в запису числа 13 є цифра 3).
2.Робота з підручником с.60.
№ 1-допиши 2
приклади на віднімання. Після перевірки
з’ясовують, хто менше допустив помилок.
№ 2-розв’язування задачі ( двоє коло дошки).
№ 3-вимірювання і
креслення відрізків.
ХВИЛИНКА
ВІДПОЧИНКУ
( Гра « Бубон» )
№ 4-складання й
обчислення прикладів. Робота в групах.
3. Робота з лічильним матеріалом.
–На вечорницях готують різні страви: борщ, вареники, узвар. Що таке узвар? Покладіть 4 яблука.
Нижче покладіть груш на 2 більше.
Що означає
на 2 більше? Приклад-розв’язання (4+2=6 груш)
Покладіть 3 помідора.
Капустин на 2 менше.
Що
означає на 2 менше? Приклад-розв’язання 3-2=1 (капустина)
НАРОДОЗНАВЧА
ХВИЛИНКА
( Гра «Калита»)
V. Закріплення вивченого.
Складання й розв’язування задач (Дівчата зліпили 8 вареників з картоплею,а з
вишнями -- на 2 більше. Скільки вареників з вишнями зліпили дівчата?
Дівчата спекли 7 пиріжків з горохом, а з капустою –на 3 менше. Скільки
пиріжків з капустою спекли дівчата? )
V. Підсумок уроку.
2017--2018 навчальний рік
УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ
Тема. Казки Василя
Сухомлинського із Школи під Голубим Небом. Учіться фантазувати. В.
Сухомлинський «Дід Осінник».
Мета. Продовжити ознайомлення учнів з творчістю В. Сухомлинського; вдосконалювати навички правильного, свідомого читання; збагачувати активний словник учнів; розвивати вміння робити висновки та узагальнення, висловлювати свої думки в логічній послідовності; розвивати творчу уяву молодших школярів, їхню фантазію; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
— Доброго дня! – для всіх побажання.Мета. Продовжити ознайомлення учнів з творчістю В. Сухомлинського; вдосконалювати навички правильного, свідомого читання; збагачувати активний словник учнів; розвивати вміння робити висновки та узагальнення, висловлювати свої думки в логічній послідовності; розвивати творчу уяву молодших школярів, їхню фантазію; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
От і настала пора для читання.
II. МОВНА РОЗМИНКА
Чистомовка.
Лі – лі – лі – відлетіли журавлі.
Ли – ли – ли – дні осінні пройшли.
Ло – ло – ло – вже все снігом замело.
Ни – ни – ни – будем ждати ми весни.
. Гра «Ми – поети». Складання вірша про осінь
- Зараз ми спробуємо стати поетами. Завдання: дібрати слова-рими.
Осінь до нас
непомітно підходить,
Підсумки нашій роботі … (підводить).
Скоро від холоду згинуть комашки,
Нічого їстоньки буде для … (пташки).
Вся дітвора так тепла ще бажає,
Та листя пожовкле з дерев… (облітає).
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Цю пору року найбільше оспівано і художниками, і композиторами, і, звичайно ж, майстрами художнього слова. На уроці ми поринемо у чарівну красу осені, світ природи, прекрасний і загадковий.
1. Перегляд відеоролика «Осінній вальс»
- Я з великим задоволенням запрошую вас на відео прогулянку,
щоб помилуватися мальовничими краєвидами осінньої природи і відчути осінній
настрій (Перегляд).Підсумки нашій роботі … (підводить).
Скоро від холоду згинуть комашки,
Нічого їстоньки буде для … (пташки).
Вся дітвора так тепла ще бажає,
Та листя пожовкле з дерев… (облітає).
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Цю пору року найбільше оспівано і художниками, і композиторами, і, звичайно ж, майстрами художнього слова. На уроці ми поринемо у чарівну красу осені, світ природи, прекрасний і загадковий.
1. Перегляд відеоролика «Осінній вальс»
— Бачити красу у звичайному листочку, гілочці, хмаринці навчав Василь Олександрович Сухомлинський - людина великої душі і палкого серця. Сьогодні ми ознайомимося з життям і творчістю видатного письменника, прочитаємо його казку «Дід Осінник», будемо фантазувати та поринемо у чарівний світ природи.
V. СПРИЙМАННЯ І УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка про письменника. Розповідь підготовлених учнів.
1. В. О. Сухомлинський народився 15 серпня 1918 року в с. Васильківці Кіровоградської області у селянській сім’ї. У родині, крім Василя, було ще троє дітей. Батьки ніколи не карали своїх дітей. Усі діти в сім’ї Сухомлинських обрали професію вчитель.
2. В. О. Сухомлинський – найвідоміший педагог і письменник. Він працював у школі. Це – заслужений вчитель України, якого любили і батьки, і діти.
3. Василь Олександрович теж любив дітей і написав для них безліч цікавих оповідань, казок. У його творах переважає доброта, бо він сам був доброю людиною і хотів, щоб ви ми виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою родину, домівку і нашу велику прекрасну Батьківщину.
4. У 1948 р. Василь Олександрович стає директором Павлиської середньої школи. Звичайну сільську школу він перетворив на справжню педагогічну лабораторію, де видобував скарби педагогічної мудрості.
5. Василь Олександрович вважав, що «джерелом дитячого розуму» є природа, тому створив Школу під Голубим Небом. Уроки для своїх вихованців він часто проводив біля річки, у полі, у лісі та в інших мальовничих місцях.
— «Теплий літній вечір. На голубому небі спалахує перша зірочка. Щодня до мене приходять діти, — писав Сухомлинський. — Ми сідаємо під столітнім дубом. Замовкає село, засинає степ, із саду долинають таємничі звуки, спить озеро. Увесь світ навколо нас спить, лише зірочка в небі мерехтить та цвіркун співає.
Це і є наша Школа під Голубим Небом. Діти приходять у світ казки. У ці прекрасні літні вечори ми стаємо поетами — складаємо казки. Все, що ми бачимо, здається нам у ці дивовижні години казкою».
6. В. О. Сухомлинський - автор близько 1200 художніх творів – оповідань і казок для дітей. Герої Сухомлинського - павучок та мурашка на землі, журавлиний ключ у небі, лелеки, горобчики, берізка, калюжа, маленьке кошеня і звичайнісінькі діти, їхні батьки, бабусі, дідусі.
— В. О. Сухомлинський помер у 1970 р., 2 вересня, того дня, коли діти, яких він готував до школи, пішли на свої перші уроки. Останні слова його були про школу: «Знову вересень. Дзвоник. Діти йдуть до школи, а я йду з життя…»
— Але назавжди залишаться у пам’яті людей його твори. Ознайомимося з його казкою «Дід Осінник».
2. Опрацювання казки Василя Сухомлинського «Дід Осінник»
1) Гра «Передбачення».
— Прочитайте уважно заголовок казки.
— Як ви вважаєте, про що йтиметься в казці?
— Яким ви уявляєте діда Осінника?
2) Словникова робота
А) Читання слів «луною» за вчителем.
Прислухається, пташиного, журливу, курли-курли, узлісся, прихиляється, мугиче, розвивається, простяглася, здогадуються.
Б) Пояснення слів
Приспіла – прийшла.
Сивий – сідий.
Невтямки – незрозуміло.
— Назвіть дієслова та прикметники.
3) Читання казки підготовленим учнем.
— А чи справдилися ваші міркування про казку?
4)Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання казки учнями.
— Читайте уважно, що правильно відповісти на запитання тесту.
5) Перевірка первинного сприйняття казки.
Тестування
а) У полі;
б) у саду;
в) у лісі.
а) На сухому листі;
в) на сирій землі.
3. До пісні яких птахів прислухається дід Осінник?
а) Ластівок;
б) журавлів;
в) шпаків.
4. У чому виходить дід Осінник з лісу?
а) У жовтому дощовику;
б) у сірому дощовику;
5. До якого дерева прихиляється дід?
а) До берези;
б) до дуба;
6. Борода діда Осінника - це:
а) Осінній дощ;
б) осінній вітер;
в) осінній туман.
6)Хвилинка релаксації.
(Звучить запис пісні і слів вірша, учні вдихають запахи осені).
7) Читання казки учнями «ланцюжком».
— Чи сподобалася вам казка? Чим саме?
8) Гра «Фантазер».
9) Хвилинка художників-фантазерів. Сім кольорів веселкової осені. Робота в парах.
В лісі осінь. Так пахне грибами... 1
Жовте листя з берези летить. 2
Верби схилені над ставами. 3
У намисті калина стоїть. 4
Стало тихо. Пташок немає...
Відлетіли у теплий край. 5
Тільки білка вгорі стрибає 6
І шепочеться листячком гай. 7
— У кожного на папері з’явилась своя веселка – осінь. Покажіть її. (1ряд 2 ряду і навпаки).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Відчуй і доторкнися до світу природи». Робота в парах.
— Перед Вами написана одна строфа вірша. Ваше завдання – прочитати виразно строфу з вірша і відчути та доторкнутися до світу природи.
Цей світ, як казка, як безмежне диво!
Життя чарівне, я така щаслива!
І ти до цього світу придивись.
В душі одразу сонечко засяє
І забринить проміння доброти,
Бо світ нас всіх, як мати пригортає,
Лиш серденько відкрий до світла ти!
Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить.
В її очах любов і ласка сяє,
Така людина сонечком горить!
— Будьте і ви, дітки, як маленькі сонечка. Творіть добро, садіть дерева, очищайте джерела і ріки, любіть свою Землю-матінку, і вона відповість вам любов'ю і щедрістю. Нехай будуть на нашій планеті Земля мир і злагода.
— Скажу вам словами В.О.Сухомлинського «Ви сьогодні на уроці спіткали красу…»
— Над яким твором працювали сьогодні? Хто його автор?
— Чого навчила вас ця казка?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати діда Осінника та розповісти, яким ви уявляєте цього героя.
ДІД ОСІННИК
У темному лісі живе дід Осінник. Спить на сухому листі й сторожко прислухається до пташиного співу. Як тільки почує сумну журливу пісню — курли-курли, — підводиться й каже:
— Прийшла моя година. Відлітають до теплого краю журавлі.
Виходить з лісу дід Осінник — сивий, у сірому дощовику. Де пройде, там листя жовтіє й опадає на землю. Виходить на узлісся, сідає, прихиляється до дуба й тихо-тихо щось мугиче.
Це не пісня, а осінній вітер... Коли дід співає, його борода росте, розвівається за вітром. Ось вона вже простяглась луками. Посіріли луки.
— Осінній туман, — кажуть люди.
І не здогадуються, що це ж борода діда Осінника
Природознавство 4 клас
(2019-2020 н.р.)
Тема : Материки та океани. Робота з картою.
Мета : закріпити і розширити знання учнів про материки і океани, їх розміщення на карті півкуль та на глобусі, вчити учнів користуватися картою; формувати вміння практично позначати «материки» й «океани» на контурній карті;
розвивати вміння порівнювати, аналізувати й узагальнювати отриману інформацію, розвивати просторові уявлення,розширяти кругозір, удосконалювати уміння працювати в групах; розвивати мовлення, мислення;
виховувати взаємоповагу, інтерес до географічних знань, бажання охороняти нашу планету.
Обладнання: фізична карта півкуль, пазли-материки, глобус, завдання для груп.
Розум людський має три ключі,
які все відчиняють:знання,думка,уява —
все у цьому. (В.Гюго)
ХІД УРОКУ
І . Фенологічні спостереження
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Які цікавинки з попередньої теми підготували ?
(«Населення Землі»)
ІІІ. Актуалізація опорних знань .
Легенда про створення світу
Спочатку бог створив небо і землю, потім світло. Світло назвав «день» , а темряву-«ніч» . Другого дня Бог створив твердь серед води і назвав землею,а воду -- морем. На землі виросла трава, злаки , що давали плоди і насіння,і дерева…
- Визначте тему уроку .
- Що ви вже знаєте з цієї теми з 3 класу ?
- Що б хотіли дізнатись ?
IV. Пояснення нового матеріалу .
Учені картографи створили карту зобразивши на ній землю у вигляді півкуль західної та східної. Крайня точка північ та південь -- полюси . Щє зображення поділяють на південну та північну півкулі відповідно до екватору. Його протяжність становить близько 40000 км .Більша частина території на карті позначена синім кольором – це океани.
- Скільки океанів ви знаєте ?
- Покажіть їх. (робота в парах за атласом)
Оскільки поверхня землі нерівна, то деякі ділянки суші височіють над рівнем океану. Ці величезні ділянки суші називають материками – суходолом,континентом.
- Назвіть їх. Порахуйте.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ: Материки з усіх боків омиваються водами океанів.
Робота в групах. (6 груп. Кожна група має скласти пазл, впізнати утворений материк за контуром. Дослідити його , користуючись атласом. Заповнити таблицю. Обрати спікера , що буде відповідати. ) Доповнюють матеріал підготовлені учні .
V. Робота з контурною картою.
- Розгляньте контурну карту.
- На якому материку розташована наша держава?
- У якій півкулі ?
- Материк Євразія ділиться на дві частини світу -- Європу та Азію. Умовний кордон проходить по Уральських горах.
- Підпишіть назву нашого материка( чорною ручкою друкованими буквами), інших материків.
VI. Заключна частина.
1. Робота в парах «Встанови відповідність»
2. Підсумок уроку .
3. Рефлексія.
Домашнє завдання. (обов’язковий мінімум с. 43-47, Контурна карта; додаткова інформація про материки та океани https://www.youtube.com/watch?v=JSUydFx7DOg )
Навчаємось дистанційно під час карантину
Комментариев нет:
Отправить комментарий